Založ si blog

Čo sa stalo s našimi učiteľkami a učiteľmi ?

Byť učiteľom je neuveriteľne náročné. Ľudia, ktorí nikdy neučili, to nedokážu doceniť a pochopiť.

Ale čo  sa stalo s našimi učiteľkami a učiteľmi ?  Nemali by byť dnes niečo viac ako jednoduchý  sprostredkovateľ vedomostí  – Včerajší absolventi vysokých škôl často nechápu, že ich poslanie je oveľa širšie ako profesionálne pedagogické štandardy

Úvodom trochu štatistiky

Na školách na Slovensku  učí  podľa údajov ( tie sa ročne pohybujú ) cca 80.504 učiteľov, ich priemerný vek je 47 rokov. Viac ako polovica z učiteľov má viac ako 20 rokov praxe. „Najviac učiteľov ovláda anglický jazyk, nasledovaný ruštinou a nemčinou,“ uviedla analytická jednotka.

Približne tretina učiteľskej populácie má pokročilé zručnosti pri práci s informačno-komunikačnými technológiami.

Z hľadiska vekovej štruktúry pracuje najviac učiteľov a odborných pedagogických pracovníkov v poproduktívnom veku v Bratislavskom kraji (1312), čo predstavuje podiel 35,6 percenta zo všetkých učiteľov a odborných pedagogických pracovníkov v poproduktívnom veku v SR.

Najviac vysokoškolsky vzdelaných učiteľov a odborných pedagogických pracovníkov je v Prešovskom kraji (16.261) a najmenej v Trenčianskom kraji (8808).

Z celkového počtu vysokoškolsky vzdelaných učiteľov a odborných pedagogických pracovníkov pracuje v Prešovskom kraji 17 percent a v Trenčianskom kraji 9,2 percenta.

Najvyšší počet učiteľov a odborných pedagogických pracovníkov je v okrese Prešov (4856), najnižší v okrese Medzilaborce (265).

Ako sa učitelia „ cítia „ v spoločnosti ?

„Na Slovensku sa považuje  byť ocenených spoločnosťou len 4,5 percenta učiteľov a 2,1 percenta riaditeľov (priemer krajín OECD je 26 percent učiteľov a 37 percent riaditeľov).

Hoci povolanie učiteľa je stále nedoceňované , práve učitelia sú tí, ktorí nám pomáhajú rozvíjať schopnosti a zručnosti potrebné na úspech detí v ich živote,“

Až 63 percent Slovákov si myslí, že učitelia pracujú v porovnaní s inými povolaniami málo.

 „Avšak priemerný podiel priamej vyučovacej činnosti na ich celkovej práci je len približne 51 percent. Zvyšok ich pracovného času je spojený napríklad s prípravou učebných materiálov a pomôcok, opravami a hodnotením prác žiakov, vedením krúžkov, ale aj ich vlastným vzdelávaním,“ účasťou na seminároch, konferenciách, špecializovanej odbornej príprave.  doplnili analytici.

Na základe údajov OECD minimálne jeden z deviatich učiteľov na Slovensku zažíva vo svojej práci stres.

Veľkou výzvou, nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, je podľa Inštitútu vzdelávania  eliminovanie nedostatku učiteľov. „Podľa najnovšej štúdie IVP očakávame v najbližších rokoch odchod do dôchodku veľký podiel silných  populačných   ročníkov,“ uvádzajú analytici.

V porovnaní s priemerom krajín OECD je na Slovensku nižší podiel učiteľov do 30 rokov (SR 8,2 percenta, OECD 11,1 percenta) a vyšší podiel učiteľov vo veku 30 – 49 rokov (SR 58,7 percenta, OECD 54,5 percenta).

Podiel učiteľov škôl mladších ako 35 rokov zostal v posledných rokoch takmer nezmenený – približne 10 -20%.  Prečo sa v tomto prípade školské tímy tak pomaly dopĺňajú mladými učiteľmi?

Problém s mladými učiteľmi možno tiež preformulovať: prečo mladí učitelia, ktorí prišli do školy, ju rýchlo opúšťajú?

Dospelo sa do bodu, že teraz sú študenti pedagogických fakúlt, alebo iných fakúlt , kde  študenti absolvujú pedagogické minimum  pozvaní pracovať vo vzdelávacích inštitúciách. A napriek tomu učiteľov je stále nedostatok. Nie je dostatok univerzít? Samotní mladí ľudia nechcú pracovať?

Odborníci identifikujú niekoľko hlavných dôvodov neochoty mladých ľudí zostať v škole. A niektoré z nich už znejú banálne.

Prvým dôvodom je, že mladý učiteľ, keď už nastúpil do pracovného pomeru , chápe, že si vybral nesprávnu profesionálnu cestu. Ukazuje sa , že všetko nie je také, ako sa zdalo.

A druhým dôvodom sú stimuly, alebo skôr ich absencia.

Z analýzy kde bolo vo vzorke posúdených  odpovedí od 8 500 učiteľov a 9 400 rodičov.

Autori štúdie identifikovali päť kľúčových výskumných otázok:

  • kto a ako pracuje v školách;
  • ako sú spokojní;
  • ako môžu zlepšiť svoje profesionálne zručnosti
  • ako je ich práca finančne hodnotená .

Niektoré z týchto záverov. Mladší personál učiteľov pracuje v takých predmetoch, ako sú cudzie jazyky a telesná výchova, a medzi učiteľmi základných škôl je veľmi výrazná nerovnováha z hľadiska veku .

Charakteristiky spokojnosti  učiteľov sú nasledovné:

  • Pozitívne hodnotia vtedy ak sa uskutočňujú zmeny , v ich prospech , ktoré priamo súvisia s ich prácou v škole,
  • ale nie sú spokojní s tým, čo sa týka ich života mimo triedy a školy.

Podľa výskumníkov to znamená , že  práca v škole objektívne neumožňuje učiteľom starať sa o seba, o svoje rodiny, z hľadiska finančného zabezpečenia , postarať sa o rodinu  , relaxovať a učiť sa nové poznatky a skúsenosti .

Učitelia sú tiež znepokojení zhoršením postojov k svojej profesii v spoločnosti. Tento pocit je „všeobecne“, a nielen  v súvislosti s postojom konkrétnych žiakov, študentov a ich rodičov. Vo všeobecnosti je s profesiou pedagóga niečo nevyhovujúce…

Podľa nášho názoru , nemusí byť správny –  hlavným problémom mladých učiteľov ich nedostatočné pochopenie skutočnosti, že „učiteľ už nie je len sprostredkovateľom  vedomostí“.  Svet, v ktorom možno na internete nájsť takmer všetky informácie, už nepotrebuje niekoho, kto iba prenáša informácie.

Učiteľ je dnes „človek, ktorý vedie dieťa“, žiaka, študenta ,často hovoria odborníci .

Je to niekto, „kto nielen učí špecifickú zručnosť, ako je napríklad riešenie matematického problému, ale vysvetľuje, prečo to žiak  vôbec potrebuje“.

To znamená  dobrý učiteľ  je človekom, ktorý vysvetľuje, vedie a motivuje. Úlohou učiteľa teda nie je len strážiť vedomosti ale aj  nové poslanie –  je to poslanie  oveľa širšie ako jeho funkcie určené profesiou.

Preto sú jeho úlohy také rôznorodé: učiť, vzdelávať, byť organizátorom života, dirigentom kultúry, mentorom. Ako rýchlo dnes príde tento nový učiteľ do školy?

Vedúci jednej pedagogickej fakulty mi povedal : „   „Dnes vzdelávame, „ školíme“  učiteľov, aby zajtra pracovali pomocou učebníc napísaných včera.“  

Podľa odborníkov je táto fráza dnes ešte relevantnejšia. Odborníci tvrdia, že učebnice používané na odbornú pedagogickú prípravu a vzdelávanie učiteľov priťahujú k paradigme „vedomostí“, kde učiteľ pôsobí ako prekladateľ vedomostí. K tomu sa pridávajú problémy s nedostatočnou praxou počas štúdia a to nielen časove ale hlavne obsahove.

Takže sa stále píšu nové skriptá, príručky , učebnice. Alebo skôr, život sám ich píše každý deň, pretože skúsenosti, ktoré zažívame v súvislosti s príchodom internetu, umelej inteligencie a pod. ľudstvo ešte nezažilo.

A čo budúci učitelia, ktorí sa v škole neocitli? Ako upokojiť tých, ktorí si doteraz vyberajú  pedagogickú univerzitu alebo sú už ich poslucháčmi , na príkaz svojich rodičov a iných „ rodinných radcov „ ? Ako sa ukázalo, takíto študenti skutočne stratili schopnosť počúvať a počuť učiteľa, ktorý oslovuje publikum.

Študenti strácajú schopnosť počúvať – Podľa odborníkov je to spôsobené nízkou úrovňou školského vzdelávania. Ako sa to prejaví v praxi si rozoberieme  v budúcom pokračovaní nášho článku

Časť II. Je pravda, že na Slovensku nie je dostatok lekárov a zdravotnícka starostlivosť je na nízkej úrovni ?

21.08.2024

Diskutujeme o probléme v zdravotníctve . Odchádzajú lekári do zahraničia ? Odchádzajú tí najkvalifikovanejší ? A nejde len o lekárov . Najaktívnejší, najmúdrejší, tí, ktorí majú kam odísť . Odkiaľ potom pochádzajú reči o nedostatku lekárov na Slovensku ? Je to pravda alebo sú to informácie od jednotlivcov ? Mám taký [...]

Je pravda, že na Slovensku nie je dostatok lekárov a zdravotnícka starostlivosť je na nízkej úrovni ?

19.08.2024

Náš príspevok v II. častiach. ( Autor pracuje ako predseda OZ Zväzu civilnej ochrany obyvateľstva Východ ) Časť I. Je pravda, že na Slovensku nie je dostatok lekárov alebo je to otázka nekompetentného riadenia zdravotníctva ? Prečo je slovenská súkromná medicína taká drahá a kam zmizli kvalifikovaní lekári z nemocníc ? Ktorí z lekárov opustili krajinu a [...]

Čo si Slováci vyberajú v živote ?

10.08.2024

Čo si Slováci vyberajú v živote ? „ Materiálny blahobyt „ ? nevidiac, že za ním možno stojí kapitálové otroctvo , diktát peňazí a duchovný úpadok súčasného systému – kvôli vlastnému prežitiu, alebo skutočnú slobodu praktizovanú v každodennom rodinnom a pracovnom živote, zbavenú od tejto malomeštiackej pliagy ? [...]

most, Čadca

Nebezpečná voda sa valila aj Čadcou. Živel tam ohrozoval mosty, firmy aj rodinné domy

16.09.2024 21:00

Podobné povodne boli v metropole Kysúc zaznamenané v roku 1997, no viacerí miestni tvrdia, že ani vtedy živel nespôsobil také škody, ako teraz.

Devínska Nová Ves, Povodeň, Bratislava

Zničené budovy, cesty aj polia. Koľko budú stáť opravy? Slovensko čaká, kým odznie povodňová vlna

16.09.2024 20:00

Najhoršie sú na tom okresy v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK), ktorý bude zatiaľ potrebovať na opravy takmer tri milióny eur. Trnavský kraj odhaduje škody na niekoľko desiatok tisíc eur.

Europarlament / Europoslanci /

Leyenová predstaví zloženie eurokomisie. V europarlamente si pripomenuli vyčíňanie povodní

16.09.2024 19:57

Europoslanci sa spolu s predstaviteľmi eurokomisie zúčastnia na kľúčovej rozprave o pripravenosti EÚ konať v prípade prírodných katastrof.

Rusko Iževsk škola streľba

Študent v Čeľabinsku zaútočil kladivom na spolužiakov a učiteľov, štyroch zranil

16.09.2024 18:07

Putin označuje takéto incidenty za importované zo Spojených štátov a vinu pripisuje globalizácii.

lubomir1949

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 44817x
Priemerná čítanosť článkov: 1318x

Autor blogu

Kategórie