Chudoba je sociálny jav, ktorý zjednodušene znamená nedostatok životných prostriedkov u jednotlivca, resp. u skupiny obyvateľstva. Na Slovensku označujeme chudobou stav, keď sa človek dostáva pod hranicu životného minima. Bieda je vyhrotenejšia forma chudoby. Hovoríme o nej v súvislosti s hladom, telesným alebo duševným utrpením
Jednoducho povedané, na rozdiel od životného minima, tento ukazovateľ ( hranica chudoby ) zohľadňuje nielen to, koľko peňazí musí mať človek aspoň každý mesiac, aby prežil, ale aj to, koľko peňazí sa „stratí“ v dôsledku rastu cien tovaru, služieb, liekov, a pod..
„Na Slovensku je aktuálne okolo 16,3 % rodín pod hranicou chudoby, čo predstavuje 872– tisíc ľudí. Hrozí imm sociálne vylúčenie
Programy politických strán spájajú vo svojich programoch pred voľbami „ nárast prosperity obyvateľstva „ Slovenska s rastom miezd a dôchodkov, ako aj ako tvrdia “ úspešnú implementáciu cielenej sociálnej pomoci“ ? rodinám s nízkymi príjmami a osamelým občanom.
Po voľbách sa na to rýchlo zabúda . Tváre na predvolebných plagátoch už majú teraz iné starosti Zvyšovanie platov poslancov a zisky nadnárodných spoločností .
Boj proti chudobe a zvyšovanie príjmov Slovákov žiaľ nie je jednou z prioritných úloh orgánov na nadchádzajúce roky.
Rizikom chudoby je na Slovensku ohrozených približne 800 000 osôb (11,4 – 14 %%) v rámci populácie SR.
Napríklad Česká republika je krajinou s najnižšou hĺbkou chudoby (14 %). Slovensko dosahuje v tomto ukazovateli hodnotu 25,2 %, čo je mierne nad priemerom krajín Európskej únie (24,5 %). Na Slovensku sú tak početnejšie domácnosti, ktoré majú príjem viac vzdialený od hranice chudoby
V porovnaní s priemerom 27 krajín EÚ je celkové riziko chudoby nižšie o 5 %. Menej náchylné sú najmä domácnosti jednotlivcov mladších ako 65 rokov a dvoch dospelých bez detí, z ktorých aspoň jeden má 65 a viac rokov
Riziko chudoby rodiny s tri a viac deťmi je trojnásobné oproti rodine s jedným dieťaťom. Domácnosti tvorené dvomi dospelými a tromi a viac závislými deťmi čelia výrazne vyššiemu riziku chudoby, ako je priemer krajín EÚ (až o takmer 14 %).
„Výsledkom toho je, že v členení podľa veku sú v celej populácii najviac ohrozené chudobou deti do 17 rokov. Na Slovensku patria medzi domácnosti s tromi a viac závislými deťmi najmä domácnosti s horším sociálno-ekonomickým zázemím, medzi ktoré patria aj domácnosti z marginalizovaných rómskych komunít (MRK),“ .
Miera rizika chudoby podľa krajov Bratislavský cca 3,7 %, Prešovský 17,2 -19 % , Banská Bystrica 18,3, Košice 15,8, Žilina 11,6, Nitra 7,2, Trnava 9,6, Trenčín 5,2 % atď. Horšie sú štatistiky podľa okresov, miest a obcí.
,,Priorita by mala byť v podpore detí , osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a seniori. Ide o skupiny, ktoré si vzhľadom na svoj vek alebo nevyhovujúci zdravotný stav nedokážu zabezpečiť vyšší príjem, a preto sú najohrozenejšie chudobou,“
Napríklad – slovenská sieť proti chudobe je občianske združenie združujúce mimovládne neziskové organizácie, združenia, aliancie, verejnú správu, ale aj právnické a fyzické osoby s cieľom efektívnejšieho boja proti chudobe na území Slovenskej republiky.
To však nestačí.
Pracujúca chudoba je fenomén, ktorý zasahuje mnoho ľudí, ktorí majú zamestnanie, no napriek tomu sa nachádzajú v zraniteľnej finančnej situácii. Táto forma chudoby ukazuje, že práca sama osebe nie je vždy dostatočnou zárukou dostatku a finančnej stability.
Mnohí pracujúci ľudia sa stretávajú s nízkymi mzdami, neistými zamestnaniami a obmedzenými pracovnými hodinami.
Aj keď sa snažia tvrdo pracovať a vynaložiť maximálne úsilie, často sa im nedostáva primeranej odmeny za ich prácu. Pracovné podmienky a nedostatok príležitostí na profesionálny rast môžu prispieť k zaseknutiu v pracujúcej chudobe.
Chudoba nie je len otázkou nedostatku financií. Má širší dosah na životy ľudí, ovplyvňuje ich zdravie, vzdelanie, prístup k základným službám a sociálnym výhodám.
Jedným z prostriedkov môžu byť – „ Protesty proti chudobe ktoré sú príležitosťou pre jednotlivcov a komunity prejaviť svoj hlas a vyjadriť svoje obavy a nádeje. Sú to momenty, kedy sa ľudia spoja a spoločne bojujú za zmenu a lepšiu budúcnosť.
Tieto protesty môžu mať silný vplyv na politickú agendu a viesť k prijatiu opatrení a politík, ktoré budú zamerané na boj proti chudobe a zlepšenie životných podmienok pre všetkých.
Zväz civilnej ochrany obyvateľstva Východ
Bloger je členom Zväzu
“Boj proti chudobe na Slovensku politické... ...
Celá debata | RSS tejto debaty