Boj proti chudobe na Slovensku politické strany asi nezaujíma

Chudoba je sociálny jav, ktorý zjednodušene znamená nedostatok životných prostriedkov u jednotlivca, resp. u skupiny obyvateľstva. Na Slovensku označujeme chudobou stav, keď sa človek dostáva pod hranicu životného minima. Bieda je vyhrotenejšia forma chudoby. Hovoríme o nej v súvislosti s hladom, telesným alebo duševným utrpením

Jednoducho povedané, na rozdiel od životného minima, tento ukazovateľ ( hranica chudoby ) zohľadňuje nielen to, koľko peňazí musí mať človek aspoň každý mesiac, aby prežil, ale aj to, koľko peňazí sa „stratí“ v dôsledku rastu cien tovaru, služieb, liekov, a pod..

„Na Slovensku je aktuálne okolo 16,3 % rodín pod hranicou chudoby, čo predstavuje 872– tisíc ľudí. Hrozí imm sociálne vylúčenie

Programy politických strán spájajú vo svojich programoch pred voľbami „  nárast prosperity obyvateľstva „ Slovenska  s rastom miezd a dôchodkov, ako aj ako tvrdia  “ úspešnú implementáciu cielenej sociálnej pomoci“ ? rodinám s nízkymi príjmami a osamelým občanom.

Po voľbách sa na to rýchlo zabúda . Tváre na predvolebných plagátoch už majú teraz iné starosti Zvyšovanie platov poslancov a zisky nadnárodných spoločností .

Boj proti chudobe a zvyšovanie príjmov Slovákov žiaľ nie je  jednou z prioritných úloh orgánov na nadchádzajúce roky.

Rizikom chudoby je na Slovensku  ohrozených približne 800 000 osôb (11,4 – 14 %%) v rámci populácie SR.

Napríklad Česká republika je  krajinou s najnižšou hĺbkou chudoby (14 %). Slovensko dosahuje v tomto ukazovateli hodnotu 25,2 %, čo je mierne nad priemerom krajín Európskej únie (24,5 %). Na Slovensku sú tak početnejšie domácnosti, ktoré majú príjem viac vzdialený od hranice chudoby

V porovnaní s priemerom 27 krajín EÚ je celkové riziko chudoby nižšie o 5 %. Menej náchylné sú najmä domácnosti jednotlivcov mladších ako 65 rokov a dvoch dospelých bez detí, z ktorých aspoň jeden má 65 a viac rokov

Riziko chudoby rodiny s tri a viac deťmi je trojnásobné oproti rodine s jedným dieťaťom. Domácnosti tvorené dvomi dospelými a tromi a viac závislými deťmi čelia výrazne vyššiemu riziku chudoby, ako je priemer krajín EÚ (až o takmer 14 %).

„Výsledkom toho je, že v členení podľa veku sú v celej populácii najviac ohrozené chudobou deti do 17 rokov. Na Slovensku patria medzi domácnosti s tromi a viac závislými deťmi najmä domácnosti s horším sociálno-ekonomickým zázemím, medzi ktoré patria aj domácnosti z marginalizovaných rómskych komunít (MRK),“ .

Miera rizika chudoby podľa krajov Bratislavský  cca 3,7 %, Prešovský 17,2 -19 % , Banská Bystrica 18,3, Košice 15,8, Žilina 11,6, Nitra 7,2, Trnava 9,6, Trenčín 5,2 % atď. Horšie sú štatistiky podľa okresov, miest a obcí.

,,Priorita by mala byť v podpore detí , osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a seniori. Ide o skupiny, ktoré si vzhľadom na svoj vek alebo nevyhovujúci zdravotný stav nedokážu zabezpečiť vyšší príjem, a preto sú najohrozenejšie chudobou,“

Napríklad – slovenská sieť proti chudobe je občianske združenie združujúce mimovládne neziskové organizácie, združenia, aliancie, verejnú správu, ale aj právnické a fyzické osoby s cieľom efektívnejšieho boja proti chudobe na území Slovenskej republiky.

To však nestačí.

Pracujúca chudoba je fenomén, ktorý zasahuje mnoho ľudí, ktorí majú zamestnanie, no napriek tomu sa nachádzajú v zraniteľnej finančnej situácii. Táto forma chudoby ukazuje, že práca sama osebe nie je vždy dostatočnou zárukou dostatku a finančnej stability.

Mnohí pracujúci ľudia sa stretávajú s nízkymi mzdami, neistými zamestnaniami a obmedzenými pracovnými hodinami.

Aj keď sa snažia tvrdo pracovať a vynaložiť maximálne úsilie, často sa im nedostáva primeranej odmeny za ich prácu. Pracovné podmienky a nedostatok príležitostí na profesionálny rast môžu prispieť k zaseknutiu v pracujúcej chudobe.

Chudoba nie je len otázkou nedostatku financií. Má širší dosah na životy ľudí, ovplyvňuje ich zdravie, vzdelanie, prístup k základným službám a sociálnym výhodám.

Jedným z prostriedkov môžu byť  – „ Protesty proti chudobe ktoré sú príležitosťou pre jednotlivcov a komunity prejaviť svoj hlas a vyjadriť svoje obavy a nádeje. Sú to momenty, kedy sa ľudia spoja a spoločne bojujú za zmenu a lepšiu budúcnosť.

Tieto protesty môžu mať silný vplyv na politickú agendu a viesť k prijatiu opatrení a politík, ktoré budú zamerané na boj proti chudobe a zlepšenie životných podmienok pre všetkých.

Zväz civilnej ochrany obyvateľstva Východ

Bloger je členom Zväzu

Nadané deti aké majú schopnosti ? Schopnosti detí nezávisia len od IQ

13.07.2025

V skutočnosti je nadanie, schopnosť učiť sa – dôležitý faktor u žiaka – uskutočňuje sa nielen mechanicky a množstvom učiva, ale najmä myslením a porozumením, komunikáciu . Čo tento vzdelávací proces, učenia sa ovplyvňuje ? Mnohí okolo nás, tvrdia a žiaľ aj veria tomu, že ak IQ (inteligenčný kvocient) nedosiahne 100, potom dieťa nemá dostatok nadania [...]

Analyzujú sa výsledky poznatkov o postoji občanov k slobode?

12.07.2025

Ak skombinujeme všeobecný pocit z odpovedí, potom sa obyvateľstvo dnes vo všeobecnosti považuje za takmer absolútne a úplne slobodné (na rozdiel od účastníkov rôznych protestných demonštrácií – kde ešte len svoju slobodu hľadajú . . ) Posúďte sami, o ktorých sférach života, od väčších po najmenšie, sme hodnotili odpoveď „úplne zadarmo“: [...]

Aktuálny komentár

15.06.2025

Program politickej strany Ktorá z politických strán, alebo hnutie na Slovensku , má k dispozícii reálny dynamický program stabilného rozvoja občianskej spoločnosti v podmienkach technologickej premeny ? Je slobodný demokratický rozvoj každého jednotlivca , jednou z podmienok , rozvoja spoločnosti ? Aká je súčasná ochrana obyvateľstva proti [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Bild: Hľadá sa cesta, ako dostať Patrioty na Ukrajinu. Trump svoje nedá

19.07.2025 08:05

Podľa denníka Bild Nemecko nielenže zaplatí, ale pravdepodobne bude musieť poslať vlastný Patriot, pretože Trump sa odmieta vzdať svojich zbraní.

Lanovka Lomnický štít

Observatóriá vo Vysokých Tatrách opäť majú deň otvorených dverí

19.07.2025 07:46

Vysokohorské observatóriá na Lomnickom štíte a Skalnatom Plese opäť otvárajú svoje brány verejnosti.

Leyenová, zelenskyj

Nemecký kancelár Merz pochybuje, že Ukrajina bude v EÚ do roku 2034. Von der Leyenová ju tam vidí oveľa skôr

19.07.2025 07:10

Nemecký kancelár Friedrich Merz pochybuje, že by sa Ukrajine podarilo vstúpiť do Európskej únie pred rokom 2034.

lubomir1949

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 63111x
Priemerná čítanosť článkov: 1503x

Autor blogu

Kategórie