Založ si blog

Boj proti chudobe na Slovensku politické strany asi nezaujíma

Chudoba je sociálny jav, ktorý zjednodušene znamená nedostatok životných prostriedkov u jednotlivca, resp. u skupiny obyvateľstva. Na Slovensku označujeme chudobou stav, keď sa človek dostáva pod hranicu životného minima. Bieda je vyhrotenejšia forma chudoby. Hovoríme o nej v súvislosti s hladom, telesným alebo duševným utrpením

Jednoducho povedané, na rozdiel od životného minima, tento ukazovateľ ( hranica chudoby ) zohľadňuje nielen to, koľko peňazí musí mať človek aspoň každý mesiac, aby prežil, ale aj to, koľko peňazí sa „stratí“ v dôsledku rastu cien tovaru, služieb, liekov, a pod..

„Na Slovensku je aktuálne okolo 16,3 % rodín pod hranicou chudoby, čo predstavuje 872– tisíc ľudí. Hrozí imm sociálne vylúčenie

Programy politických strán spájajú vo svojich programoch pred voľbami „  nárast prosperity obyvateľstva „ Slovenska  s rastom miezd a dôchodkov, ako aj ako tvrdia  “ úspešnú implementáciu cielenej sociálnej pomoci“ ? rodinám s nízkymi príjmami a osamelým občanom.

Po voľbách sa na to rýchlo zabúda . Tváre na predvolebných plagátoch už majú teraz iné starosti Zvyšovanie platov poslancov a zisky nadnárodných spoločností .

Boj proti chudobe a zvyšovanie príjmov Slovákov žiaľ nie je  jednou z prioritných úloh orgánov na nadchádzajúce roky.

Rizikom chudoby je na Slovensku  ohrozených približne 800 000 osôb (11,4 – 14 %%) v rámci populácie SR.

Napríklad Česká republika je  krajinou s najnižšou hĺbkou chudoby (14 %). Slovensko dosahuje v tomto ukazovateli hodnotu 25,2 %, čo je mierne nad priemerom krajín Európskej únie (24,5 %). Na Slovensku sú tak početnejšie domácnosti, ktoré majú príjem viac vzdialený od hranice chudoby

V porovnaní s priemerom 27 krajín EÚ je celkové riziko chudoby nižšie o 5 %. Menej náchylné sú najmä domácnosti jednotlivcov mladších ako 65 rokov a dvoch dospelých bez detí, z ktorých aspoň jeden má 65 a viac rokov

Riziko chudoby rodiny s tri a viac deťmi je trojnásobné oproti rodine s jedným dieťaťom. Domácnosti tvorené dvomi dospelými a tromi a viac závislými deťmi čelia výrazne vyššiemu riziku chudoby, ako je priemer krajín EÚ (až o takmer 14 %).

„Výsledkom toho je, že v členení podľa veku sú v celej populácii najviac ohrozené chudobou deti do 17 rokov. Na Slovensku patria medzi domácnosti s tromi a viac závislými deťmi najmä domácnosti s horším sociálno-ekonomickým zázemím, medzi ktoré patria aj domácnosti z marginalizovaných rómskych komunít (MRK),“ .

Miera rizika chudoby podľa krajov Bratislavský  cca 3,7 %, Prešovský 17,2 -19 % , Banská Bystrica 18,3, Košice 15,8, Žilina 11,6, Nitra 7,2, Trnava 9,6, Trenčín 5,2 % atď. Horšie sú štatistiky podľa okresov, miest a obcí.

,,Priorita by mala byť v podpore detí , osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a seniori. Ide o skupiny, ktoré si vzhľadom na svoj vek alebo nevyhovujúci zdravotný stav nedokážu zabezpečiť vyšší príjem, a preto sú najohrozenejšie chudobou,“

Napríklad – slovenská sieť proti chudobe je občianske združenie združujúce mimovládne neziskové organizácie, združenia, aliancie, verejnú správu, ale aj právnické a fyzické osoby s cieľom efektívnejšieho boja proti chudobe na území Slovenskej republiky.

To však nestačí.

Pracujúca chudoba je fenomén, ktorý zasahuje mnoho ľudí, ktorí majú zamestnanie, no napriek tomu sa nachádzajú v zraniteľnej finančnej situácii. Táto forma chudoby ukazuje, že práca sama osebe nie je vždy dostatočnou zárukou dostatku a finančnej stability.

Mnohí pracujúci ľudia sa stretávajú s nízkymi mzdami, neistými zamestnaniami a obmedzenými pracovnými hodinami.

Aj keď sa snažia tvrdo pracovať a vynaložiť maximálne úsilie, často sa im nedostáva primeranej odmeny za ich prácu. Pracovné podmienky a nedostatok príležitostí na profesionálny rast môžu prispieť k zaseknutiu v pracujúcej chudobe.

Chudoba nie je len otázkou nedostatku financií. Má širší dosah na životy ľudí, ovplyvňuje ich zdravie, vzdelanie, prístup k základným službám a sociálnym výhodám.

Jedným z prostriedkov môžu byť  – „ Protesty proti chudobe ktoré sú príležitosťou pre jednotlivcov a komunity prejaviť svoj hlas a vyjadriť svoje obavy a nádeje. Sú to momenty, kedy sa ľudia spoja a spoločne bojujú za zmenu a lepšiu budúcnosť.

Tieto protesty môžu mať silný vplyv na politickú agendu a viesť k prijatiu opatrení a politík, ktoré budú zamerané na boj proti chudobe a zlepšenie životných podmienok pre všetkých.

Zväz civilnej ochrany obyvateľstva Východ

Bloger je členom Zväzu

Čo na to naši vojnoví štváči , čo chcú posielať zbrane do konfliktov?

16.03.2024

Že treba podporiť Ukrajinu pôžičkami na zbrane a muníciu ? Ukrajinskí vojnoví dobrodruhovia tiež utrpeli vážnu ranu od pápeža, ktorý v rozhovore pre švajčiarsku televíziu vyzval Kyjev, aby rokoval o mieri: „ Som presvedčený, že silnejší je ten, kto vidí situáciu, ten, kto myslí na ľudí a kto má odvahu vztýčiť bielu vlajku a rokovať. Dnes je možné [...]

Inflácia naďalej pokračuje a prináša tragické následky v myslení a konaní …včítane vojenských konfliktov

10.03.2024

„Myslím si, že vojenskí plánovači nás naozaj chcú zatiahnuť do veľkého vojnového konfliktu, nás v Európe nepredstaviteľné aj pre liberálnych hlupákov a malomeštiakov, do vojny, v záujme krvavého zisku “ . Opakujem nepredstaviteľné a predsa je to žiaľ realita Priniesť mier na bodákoch ? Fiala, Pavel v Čechách , Macron vo Francúzku , [...]

Mierový svet je vytvorený a udržiavaný výlučne ľudským rozhodovaním.

05.03.2024

Ako je to možné že ľudia podporujú a my niektorí ,pod tlakom médií a propagandy stále volíme politikov, ktorí podporujú politiku – súhlasom posielania zbraní do krajín, ktoré vojnu vedú. Obhajujú krajiny, ktoré ju spozorujú v záujme zisku krvavých peňazí . Ktoré vedú vojnu proti štátom v mene svojich klientov . Vieme, [...]

handlová, fico, atentát

NAKA obvinila osobu, ktorá sa mala vyhrážať ministrovi a poslancom cez sociálnu sieť

18.05.2024 15:10

Prokurátor sa stotožnil s podnetom polície na vzatie obvineného do väzby, rozhodne o nej súd.

andrej danko

SNS očakáva stanovisko od Smeru k účasti na stretnutí v Prezidentskom paláci

18.05.2024 12:13

SNS nepodporuje okrúhly stôl za účasti lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča.

SR voľby24 prezident kandidáti debata 1. kolo BAX

Matovič v kontexte atentátu na premiéra vyzýva ministra Šutaja Eštoka na odstúpenie

18.05.2024 11:44

Šutaj Eštok by mal podľa Matoviča „vytiahnuť hlavu z piesku", prijať za to zodpovednosť a odstúpiť aj z úcty k samotnému Ficovi.

lubomir1949

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 28787x
Priemerná čítanosť článkov: 1371x

Autor blogu

Kategórie